تبلیغات
فروش دوربین دیجیتال عکاسی canon,nikon,sony - راهنمای خرید دوربین فیلمبرداری دیجیتال‌


1003204_b.jpg

موج دنیای دیجیتال صنعت فیلمبرداری را هم در بر گرفته است. این روز‌ها همه دنبال دوربین‌های فیلمبرداری دیجیتال هستند. اما آیا دوربین‌های دیجیتال فیلمبرداری همان تفاوت‌هایی را نسبت به همتایان غیردیجیتالی خود دارند كه بین دوربین‌های دیجیتال عكاسی و آنالوگ دیده می‌شود؟ آیا اصلاً لازم است برای خرید این دوربین‌ها، مبالغ بالایی را هزینه كنید؟ یا ساده‌تر بپرسیم: آیا دوربین‌های دیجیتال گزینه‌های مناسبی برای خرید آینده ما هستند؟ در اینجا سعی كرده‌ایم به طور مختصر درباره برخی سؤالات متداول حول‌‌و‌‌حوش دوربین‌های دیجیتال فیلمبرداری پاسخ دهیم.

چرا باید یك دوربین دوربین فیلمبرداری دیجیتال بخرید؟
دوربین‌های دیجیتال فیلمبرداری انقلابی در دنیای تصویربرداری آماتور ایجاد كرده‌اند. این دوربین‌ها كوچك‌تر از همتایان قدیمی خود هستند. كوچك‌ترین دوربین فیلمبرداری در بین مدل‌های موجود در بازار، وزنی كمتر از نیم كیلوگرم دارد و به راحتی در كف یك دست جا می‌شود.
ضمناً دوربین‌های جدید دارای كیفیت تصویر بسیار بالاتری هستند و قابلیت ضبط صدای آن‌ها فوق‌العاده است. اما مهم‌ترین قابلیتی كه توانسته است دوربین‌های دیجیتال را در بین كاربران محبوب كند، امكان اتصال آن‌ها و انتقال فیلم ضبط شده به كامپیوتر است. سؤال اینجا است كه انتقال این تصاویر به كامپیوتر چه ارزشی دارد؟
انتقال یك فایل به كامپیوتر یعنی ساده‌ترین روش برای ویرایش، تبدیل، تكثیر و ساخت فیلم‌های ویدیویی. نرم‌افزارهای ویرایش تصویر بسیار ساده‌ای هم برای این دوربین‌ها ارائه می‌شوند كه به شما امكان می‌دهند به سادگی فیلم‌ها‌ را ویرایش كرده و یك نسخه
VCD یا DVD از آن را برای پخش در سیستم تصویری خانگی‌ آماده كنید.
در كنار همه این‌ها، می‌توانید نسخه‌ای از آن را نیز از طریق اینترنت و با فرمت‌های تصویری كم حجم‌تر برای عزیزان‌خود در سراسر دنیا ارسال كنید تا آن‌ها نیز در لذت شما شریك شوند. البته اگر هنوز هم به فیلم‌های ویدیویی
VHS دلبستگی دارید، می‌توانید با اتصال دوربین به یك دستگاه ویدیو یا تلویزیون، فیلم دیجیتال‌ را روی یكی از آن فیلم‌ها ضبط كنید و در آرشیو بگذارید.
البته فراموش نكنید كه هر كامپیوتری را نمی‌توان برای انتقال و ضبط فیلم روی درایو‌های نوری مثل
CD یا DVD به كار گرفت. كامپیوتر شما باید دارای ورودی‌های مخصوص اتصال سیم‌های رابط باشد، همچنین به یك CD یا DVD رایتر و احتمالاً به فضای خالی زیادی روی حافظه كامپیوتر نیاز خواهید داشت. اگر تا به حال با چنین مسائلی برخورد نداشته‌اید، بد نیست برای بار اول از یك فرد ماهر‌ راهنمایی بگیرید.

آیا دوربین‌های دیجیتال ویدیویی هم فیلم می‌خورند؟
هم بله و هم خیر. برخی دوربین‌های دیجیتال موجود در بازار همچون دوربین‌های عكسبرداری از كارت‌های حافظه استفاده می‌كنند. بیشتر دوربین‌ها از این درگاه‌های كارت حافظه برای ضبط تصاویر ثابت (عكس‌) و فرمت‌های فشرده ویدیویی MPEG (به منظور ارسال از طریق ایمیل یا وب) استفاده می‌كنند.
اما بیشتر دوربین‌های دیجیتال فعلی، از نوار‌های مغناطیسی استفاده می‌كنند. البته نوار‌های این دوربین‌ها بسیار كوچك‌تر از نوارهای مغناطیسی
VHS هستند. مثلاً نوارهای دوربین‌های MiniDV در حدود پنج در هفت سانتی‌متر هستند و نوار‌های MicroDV از این هم كوچك‌ترند. این نوار‌ها كیفیت صدا و تصویر بسیار بهتری دارند و فرمت ویدیویی كه روی آن‌ها ضبط می‌شود، قابلیت انتقال به كامپیوتر را دارد.

چرا دوربین‌های فیلمبرداری دیجیتال از كارت‌های حافظه استفاده می‌كنند؟
تنها دوربین‌های فیلمبرداری
MiniDV نیستند كه از كارت كافظه استفاده می‌كنند. اغلب دوربین‌های دیجیتال این قابلیت را دارند. این كارت‌ها نه تنها برای ذخیره كردن عكس و فیلم‌های كم‌حجم به كار گرفته می‌شوند، بلكه در برخی دوربین‌ها این امكان را به كاربر می‌دهند كه بخش‌های خاصی از فیلم را از روی نوار كپی كرده و از طریق این كارت به سادگی امكان انتقال آن را فراهم كنند.

آیا دوربین‌های فیلمبرداری عكس هم می‌گیرند؟
بله، دوربین‌های فیلمبرداری دیجیتالی می‌توانند عكس هم بگیرند. اما باید بدانید كه كیفیت عكس‌هایی كه توسط این دوربین‌ها گرفته می‌شود، به هیچ وجه با یك دوربین عكاسی دیجیتالی قابل مقایسه نیست. كیفیت عكس در این دوربین‌ها بسیار پایین است (در بهترین حالت چیزی كمتر از دو مگاپیكسل) و به همین دلیل كیفیت آن‌ها حتی از عكس های یك دوربین دیجیتالی ارزان قیمت نیز كمتر است.
اگر عكسبرداری با دوربین برای‌شما مهم است، احتمالاً لازم است یك دوربین عكسبرداری هم بخرید. البته اگر قصد دارید گاهی به صورت تفننی چند عكس با دوربین‌ بگیرید و آن‌ها را روی اینترنت بفرستید، همان دوربین فیلمبرداری كافی خواهد بود.

راهنمای سریع خرید
اصلی‌ترین نكته‌ای كه درباره دوربین‌های دیجیتال باید بدانید فرمت ضبط تصاویر ویدیویی آن‌ها است. در حال حاضر فرمت MiniDV محبوب‌ترین فرمت ویدیویی است. دوربین‌هایی از این دست از فیلم‌های دیجیتالی كوچكی استفاده می‌كنند و به‌رغم جثه كوچك ترشان، قیمت آن‌ها كمی بالاتر از همتاهای Digital8 یا VHS خودشان است. خیلی‌ها فكر می‌كنند كیفیت فرمت MiniDV بالاتر از انواع دیگر است، اما واقعیت این است كه كیفیت این فیلم‌ها بیشتر به كیفیت ساخت دوربین و خود فیلم مورد استفاده ارتباط دارد.
فرمت محبوب دیگر
Digital8 است كه البته اندازه دوربین‌های آن به كوچكی MiniDV نیست، اما این امكان را دارید كه فیلم دوربین‌های قدیمی‌تر Hi-8 و 8mm را نیز توسط آن پخش كنید. اگر قصد دارید یك دوربین ویدیویی دیجیتال بخرید كه هم كیفیت خوبی داشته باشد و هم چندان هزینه‌بر نباشد یا اگر قبلاً یك دوربین Hi-8 یا 8mm داشته‌اید و حالا می‌خواهید یك دوربین دیجیتالی بهتر بخرید، احتمالاً Digital8 بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

MicroMV هم یك نوار با فرمت دیجیتالی است كه از سال 2001 از سوی سونی ارائه شد. ابعاد فیلم‌های آن تقریباً هفتاد درصد ابعاد فیلم‌های MiniDV است؛ البته كمی گران‌تر. در حالی كه كیفیت آن تفاوت چندانی با مدل‌های رقیب ندارد.

DVD: این دوربین‌ها می‌توانند مستقیماً روی دیسك‌های DVD ضبط كنند. البته دیسك‌های مورد استفاده آن‌ها از نوع DVDهای هشت سانتی‌متری هستند و هر كدام گنجایش نیم‌ساعت تصویر را دارند. انواع DVD-RW آن‌ها می‌توانند روی یك DVD قابل رایت بارها فیلم ضبط كنند و از انواع معمولی آن‌ها كمی گران‌تر هستند.
دیگر فرمت دیجیتالی مربوط به دوربین‌هایی است كه اصلاً از فیلم استفاده نمی‌كنند.
JVC اولین دوربینی بود كه امكان ضبط مستقیم فیلم روی حافظه را ارائه داد. با این كار دیگر هیچ نیازی به تبدیل فیلم برای ویرایش روی كامپیوتر وجود ندارد و می‌توان فیلم‌های ذخیره شده روی حافظه را مستقیماً به كامپیوتر منتقل كرد.
این دوربین‌ها برای استفاده خانگی مناسب است و به دلیل محدودیت حافظه و عدم امكان جایگزینی حافظه پر شده برای فیلمبرداری‌های طولانی مدت مناسب نیستند.
علاوه بر فرمت دوربین‌ها، دقت درباره نكات دیگری هم در هنگام خرید دوربین فیلمبرداری برای‌ شما سودمند خواهد بود. از جمله:

زوم نوری: همانند دوربین‌های دیجیتال عكسبرداری، در دوربین‌های فیلمبرداری نیز معمولاً مقدار زوم دوربین را با اعداد و ارقام بزرگی نمایش می‌دهند. دقت داشته باشید كه زوم نوری دقیقاً به معنای ضریب بزرگ‌نمایی لنز دوربین است. در حالی كه زوم دیجیتالی در حقیقت انتخاب بخشی از مركز تصویر و بزرگ كردن تصویر گرفته شده است.
دقیقاً انگار روی تلوزیون‌ دكمه
Zoom را فشار دهید تا بخشی از تصویر بزرگ شود. استفاده از زوم دیجیتالی (كه اغلب بیشتر از زوم نوری دوربین است) موجب افت شدید كیفیت می‌شود.

LCD و منظره‌یاب چشمی: اغلب دوربین‌های فعلی دارای یك LCD با اندازه حداقل 5/2 اینچی هستند كه به شما امكان می‌دهد عكس یا فیلم ضبط شده را روی آن تماشا كنید. برخی از دوربین‌ها هم LCDهای بزرگ‌تر (مثلا ً چهار اینچی) دارند كه هم گران‌تر هستند و هم اندازه خود دوربین بزرگ‌تر می‌شود. منظره‌یاب‌ها در دوربین‌های فیلمبرداری چندان مهم نیستند؛ زیرا اصولاً اندازه این دوربین‌ها به گونه‌ای است كه استفاده از منظره‌یاب به جایLCD بیشتر خسته‌كننده است و تنها در نور شدید كاربرد دارد.

عكسبرداری: قطعاً كیفیت عكس‌های دوربین‌های فیلمبرداری بسیار پایین‌تر از دوربین‌های عكسبرداری همتای قیمتی خود هستند. دقت داشته باشید كه اغلب دوربین‌های فیلمبرداری قیمت متوسط (حدود 300 تا 400 هزار تومان) دارای رزولوشن حسگر زیر یك مگاپیكسل هستند.
در این بین دوربین‌های فیلمبرداری سه
‌‌CCD از لحاظ عكسبرداری دارای كیفیت بهتری نسبت به تك CCDها هستند. البته سه ‌‌CCDها جزو دوربین‌های حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای دسته‌بندی می‌شوند و معمولاً گرانقیمت‌ هستند و اگر كاربرد چندان حرفه‌ای ندارید می‌توانید از همان تك CCDها استفاده كنید.

نور سر خود: تقریباً مترادف فلاش سر خود در دوربین‌های عكاسی است. یك منبع نوری كه در محیط‌های كم نور به كار می‌رود. نور آن‌ها معمولاً چندان قوی نیست و مصرف ولتاژ بالایی دارند.

ثابت‌كننده تصویر: برخی از مدل‌های گران‌قیمت‌تر در بازار این قابلیت را دارند. با استفاده از این قابلیت كه معمولاً در دوربین‌های دارای زوم بالا ارائه می‌شود، تأثیر لرزش دست در تصویر كاهش می‌یابد و تصویر با حركات نرم‌تری جابجا می‌شود.

Progressive Scan: این قابلیت به دوربین امكان می‌دهد به جای ضبط كردن خطوط متناوب پیكسل‌ها، كل تصویر هر فریم را به صورت یكجا ضبط كند. با استفاده از این قابلیت كیفیت تصاویر، خصوصاً در صحنه‌های پر‌تحرك بسیار بالاتر خواهد بود.

ورودی ویدیویی: امكان ضبط از ورودی ویدیویی به شما امكان می‌دهد تصاویر ویدیویی آنالوگ خود را بدون نیاز به كارت تصویر مخصوص كامپیوتر، به تصاویر دیجیتالی تبدیل كنید.

پنج نكته‌ای كه در هنگام خرید باید به یاد داشته باشید!
كافی است به یك فروشگاه بزرگ دوربین‌های فیلمبرداری دیجیتال قدم بگذارید تا در میان انواع و اقسام مارك‌ها و مدل‌های بسیار شبیه به هم گم شوید. انتخاب از بین این همه مدل واقعاً مشكل است. بسیاری از این دوربین‌ها تنها از لحاظ ظاهر با همدیگر متفاوتند و وقتی نگاهی به راهنمای آن‌ها می‌اندازید، می‌بینید اغلب قابلیت‌های آن‌ها یكسان است.
متأسفانه اغلب فروشندگان سعی می‌كنند مدل‌های موجود خود را به عنوان بهترین مدل‌های موجود در بازار معرفی كنند و معمولاً در كنار تمامی امكانات مثبت محصولات خود، كمتر اشاره‌ای به نقاط ضعف دوربین‌ها می‌كنند. بنابراین اگر می‌خواهید انتخاب خود را از بین انواع مختلف محصولات، در شرایط كاملاً مساوی انجام دهید، حتماً در هنگام خرید این نكات را به خاطر داشته باشید:

زوم بیشتر، همیشه موجب افتخار نیست!
قابلیت زوم یك دوربین فیلمبرداری به شما امكان می‌دهد از یك صحنه دور از خودتان فیلمبرداری كنید. ممكن است در ابتدا فكر كنید كه زوم دوربین خیلی هم مهم نیست، اما كافی است در یك مسابقه ورزشی باشید یا حتی در یك جشن خانگی بخواهید از لبخند كسی كه دوستش دارید، فیلم‌ بگیرید تا متوجه لزوم این قابلیت بشوید.
متأسفانه اعدادی كه به عنوان ضریب زوم دوربین فیلمبرداری روی بسته‌بندی آن قرار دارند بیشتر از سوی سازندگان به عنوان یك فریب تبلیغاتی به كار گرفته می‌شوند. به عنوان یك قانون كلی باید به خاطر داشته باشید كه زوم دیجیتال همچون همان چیزی كه در دوربین‌های عكسبرداری دیجیتالی هم گفته می‌شود، به شدت موجب افت كیفیت می‌شوند.
در حقیقت وقتی درباره زوم واقعی یك دوربین حرف می‌زنیم، منظور زوم نوری آن دوربین است كه از طریق حركت عدسی‌های لنز (و نه بزرگ‌نمایی تصویر ضبط شده) به دست می‌آید. زوم دیجیتال هیچ فرقی با بزرگ كردن بخشی از تصویر فیلمبرداری شده در داخل كامپیوتر ندارد.
زوم دیجیتال در همان حال كه سوژه داخل تصویر را با ابعادی بزرگ‌تر نشان می‌دهد، موجب كاهش رزولوشن تصویر و افت كیفیت آن نیز می‌شود. به همین علت، در این حالت می‌بینید كه تصویر دارای نویز فراوان و گاهی محو می‌شود. مثلاً اگر از تمام آن زوم 700
X كه روی دوربین‌ حك شده است (احتمالاً از ضرب 10X زوم نوری در 70X زوم دیجیتال به این عدد رسیده‌اند) استفاده كنید، با تصویری كاملاً ناواضح و شطرنجی روبه‌رو خواهید شد كه اصلاً مشخص نیست دقیقاً كجا را نشان می‌دهد.
اگر می‌خواهید زوم دو دوربین فیلمبرداری دیجیتال را با هم مقایسه كنید، بهتر است تنها به مقدار زوم نوری آن‌ها توجه كنید. این مقدار در دوربین‌های معمول موجود در بازار برابر 10
X یا كمتر است. هرچه این مقدار بیشتر باشد، می‌توانید بدون این كه افت كیفیت داشته باشید، از سوژه در ابعاد بزرگ‌تری فیلمبرداری كنید.

نور كم = تصاویر بی‌كیفیت

كافی است روی اینترنت، نگاهی به چند تست فنی دوربین‌های دیجیتال ارزان قیمت بیندازید تا ببینید كه چطور این عبارت در همه آن‌ها تكرار شده است: كارایی ضعیف در نور كمِ محیط!
واقعیت این است كه تقریباً همه دوربین‌های فیلمبرداری سطح متوسط در نور كم كارایی خوبی ندارند. تصاویری كه این دوربین‌ها در نور كم می‌گیرند، عموماً محو، تیره و پر از نویز است. برخی از دوربین‌ها دارای پرژكتورهای كوچكی هستند كه در بالای لنز قرار دارند و می‌توانند محیط‌های كوچك را به خوبی روشن كنند.
خوشبختانه اغلب محیط‌هایی كه به نظر كاربران خانگی جالب است با همین نور روشن می‌شوند و نیازی به نور‌های جانبی نیست؛ مگر این كه بخواهند در كنار دریا در شب یا در داخل یك غار فیلمبرداری كنند. ولی استفاده از این پرژكتور‌ها نه تنها موجب مصرف شدید باتری می‌شود، بلكه سایه‌های تندی نیز ایجاد می‌كند و تصاویر حاصل از آن چندان مناسب به نظر نمی‌رسد.
ضمناً محیط‌های كم نور بزرگ‌تر كه نمی‌توانند با این نور روشن شوند استفاده از آن را محدود می‌كنند. برخی از دوربین‌ها قابلیتی را دارند كه به واسطه آن می‌توانند در تاریكی كامل نیز فیلمبرداری كنند! البته در اینجا دوربین‌ها از روش فیلمبرداری با اشعه نامرئی مادون قرمز استفاده می‌كنند و به همین دلیل تصاویر دارای رنگ‌هایی غیر‌طبیعی هستند. این قابلیت نخستین بار با نام
NightShot در دوربین‌های سونی عرضه شد و این روز‌ها بسیاری دیگر از سازندگان آن را در دوربین‌های خود قرار می‌دهند.

LCD بزرگ‌تر بهتر است
دوربین‌های دیجیتال دارای LCDهای كوچك تاشویی هستند كه هم به عنوان منظره‌یاب تصویر در هنگام فیلمبرداری و هم به عنوان صفحه‌نمایش تصاویر مورد استفاده قرار می‌گیرند. اندازه LCDها از دو اینچ تا 5/3 اینچ (اندازه قطر) متغیر هستند.
در هنگام خرید به خاطر داشته باشید كه اندازه بزرگ‌تر
LCD به معنی ساده‌تر دیدن تصاویر است. معمولاً اندازه بزرگ‌ترLCD یك معنی دیگر نیز دارد و آن، قیمت بالاتر است! بنابراین اگربرای شما قیمت فاكتور مهمی است، اندازهLCD چندان اهمیتی ندارد.

تك CCD یا سه CCD
برخی از دوربین‌های سطح بالا به جای یك CCD، دارای سه CCD یا چیپ حسگر هستند. (CCD بخشی از یك دوربین دیجیتالی است كه می‌تواند اشعه‌های نور را به اطلاعات دیجیتالی تبدیل كند). دوربین‌های دیجیتالی كه تكCCD دارند، از همان یك حسگر برای ضبط تمام‌صحنه استفاده می‌كنند.
در حالی كه دوربین‌های سه
CCD با استفاده از یك منشور، تصویر رسیده را به سه رنگ مجزای قرمز، سبز و آبی تقسیم می‌كند و هر كدام را به CCD مخصوص به خود می‌فرستد. با استفاده از این روش تصاویری به مراتب با كیفیت‌تر و نیز كیفیت تصویر بالاتری حاصل می‌شود.
صد البته دوربین‌های سه
CCD گران قیمتند. اما می‌توان برخی از مدل‌های سه CCD را با قیمت‌هایی در حدود 700 تا 800 هزارتومان پیدا كرد. به هر صورت، برخی از كاربران معتقدند كیفیت بالاتر تصویر در این دوربین‌ها ارزش پرداخت هزینه بالاتر را دارد.
اما دوربین‌های تك
CCD هم كیفیت مناسبی دارند و برای فیلمبرداری خانگی بسیار مناسبند. بنابراین به عنوان یك كاربر خانگی نباید فكر كنید كه برای یك دوربین خانگی حتماً باید كلی پول خرج كنید.

اندازه و طراحی
دوربین‌های فیلمبرداری دیجیتال با دو سبك طراحی مختلف ساخته می‌شوند. آن‌ها یا افقی هستند یا عمودی. انواع افقی آن‌ها در حقیقت از نسل همان دوربین‌های آنالوگ بزرگ قریمی هستند كه روی دوش قرار می‌گرفتند. این دوربین‌ها معمولاً دارای دستگیره‌ای در سمت راست بدنه خود هستند. تقریباً در تمام موارد، دوربین‌های افقی بزرگ دارای قابلیت‌های پیشرفته‌ای هستند و برای كارهای حرفه‌ای استفاده می‌شوند.
نوع دوم دوربین‌هایی هستند كه جهت‌گیری بدنه آن‌ها به صورت عمودی است. دستگیره پارچه‌ای یا پلاستیكی این دوربین‌ها در دست راست قرار می‌گیرد و معمولاً لنز در منتهی‌الیه بالای آن‌ها گنجانده شده است. این دوربین‌ها را می‌توان به سادگی حمل كرد. به همین دلیل، برای فیلمبرداری در سفر بسیار مناسبند. یك مدل از این دوربین‌ها را می‌توانید در فیلم جالب تعطیلات مستر بین ببینید!
وزن دوربین‌های مذكور از كمتر از نیم كیلوگرم در دوربین‌های
MicroDV تا 5/‌‌1 كیلوگرم در دوربین‌های افقی حرفه‌ای متفاوت است. در هنگام خرید حتماً به وزن این دوربین‌ها دقت كنید و همیشه به خاطر داشته باشید كه در هر حال مجبورید با یك دست وزن آن را تحمل كنید. بنابراین هرچه سبك‌تر بهتر!


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
dabs
دوشنبه 30 بهمن 1396 11:14 ق.ظ
من بلافاصله فید RSS خود را دریافت می کنم چون نمی توانم ایمیل شما را پیدا کنم
لینک hyperlink یا سرویس خبرنامه الکترونیکی.
آیا شما دارید؟ لطفا اجازه بدهید به من بفهمم که
ممنونم با تشکر.
Mitch
جمعه 17 آذر 1396 10:56 ق.ظ
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is
added I get four e-mails with the same comment. Is there
any way you can remove people from that service? Thanks a lot!
How can we increase our height?
دوشنبه 27 شهریور 1396 09:12 ب.ظ
Wonderful items from you, man. I've be mindful your stuff prior to and you are simply extremely fantastic.
I really like what you have obtained here, really like what you're saying
and the best way by which you assert it. You are making it entertaining and you continue to
take care of to stay it smart. I can't wait to learn much more from you.
This is really a wonderful website.
http://velvetmelius.jimdo.com/2014/12/31/exercises-for-athlete-s-foot
سه شنبه 17 مرداد 1396 09:23 ق.ظ
I'm extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway
keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one today.
Can stretching help you grow taller?
یکشنبه 15 مرداد 1396 10:59 ب.ظ
Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine.

Please let me know where you got your theme. Bless you
How does Achilles tendonitis occur?
شنبه 14 مرداد 1396 02:48 ب.ظ
My brother suggested I might like this website.
He was entirely right. This post truly made my day.
You cann't imagine simply how much time I had spent for this info!
Thanks!
How do you get Achilles tendonitis?
شنبه 7 مرداد 1396 11:22 ق.ظ
There's certainly a lot to find out about this subject. I really like all the points you have made.
سنترال سرویس
چهارشنبه 5 اسفند 1388 08:48 ب.ظ
با درود
مدیر محترم سایت : شما در سایت نمایندگی رسمی خدمات پس از فروش لینک شدید . سنترال سرویس اولین نماینده رسمی خدمات پس ازفروش سونی پاناسونیک سامسونگ کانن و... میباشد در صورت تمایل به همکاری لطفا عنوان سایت ما : سنترال سرویس اولین نماینده رسمی تعمیر دوربین www.centralservice.ir را در سایت خود لینک نمایید با تشکر .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر